KRÍZA ČÍTANIA, JE ČÍTANIE V KRÍZE?
Dňa 22. júna 2022 sa v Podduklianskej knižnici vo Svidníku uskutočnil seminár pod názvom Kríza čítania, je čítanie v kríze?, ktorý prebiehal formou prednášok, úvah a názorov lektorov zaoberajúcich sa problematikou čítania detí, ale aj dospelých.
Na seminári vystúpili prednášajúci, ktorí sa vo svojich prednáškach dotkli tém, prečo deti nečítajú, prečo ich nebaví čítanie, ako pôsobí literárny text na vnímanie deti, na ich kritické myslenie a na čítanie s porozumením, ako rozvíjať ich čitateľskú gramotnosť, využitie knižnice pri čítaní, vzdelávaní, získavaní informácií a vplyve knižnice na detského čitateľa. Seminár moderoval Mgr. Kamil Beňko, riaditeľ Podduklianskej knižnice, ktorý zároveň vystúpil s prednáškou Kríza čítania, je čítanie v kríze? PaedDr. Vladislav Artim, psychológ z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie sa zameral na vplyv čítania na psychický vývoj dieťaťa, na jeho správanie, myslenie a konanie z pohľadu psychológa. S prednáškou O vzťahu žiakov ku knihe, potrebe čítania vystúpila učiteľka slovenského jazyka a literatúry zo ZŠ Mgr. Ingrid Fedorkovičová, ktorá sa s prítomnými podelila so svojimi skúsenosťami a poznatkami z vlastnej praxe. Mgr. Ivan Jackanin, ukrajinský spisovateľ a prekladateľ porozprával o čítaní v kríze u dospelých a detí. Ing. Tomáš Kromka, motivátor a špecialista na sociálne siete sa zameral na vplyv sociálnych sieti a moderných technológií na čítanie detí, v čom je čítanie kníh pre detský mozog iné ako príbehy v tabletoch, mobiloch či televízií. Regionálny spisovateľ Mgr. Július Paňko prítomných oboznámil so svojou témou Na tvorivosť môže vplývať iba tvorivosť a Bc. Gabriela Hiľovská sa vo svojom príspevku zamerala na využitie knižnice pri čítaní, vzdelávaní, získavaní informácií a vplyve knižnice na detského čitateľa, a ako rozvíjať jeho čitateľskú gramotnosť. V diskusii si svoje názory vymenili aj ostatní prítomní, ktorí sa navzájom podelili so svojimi poznatkami a skúsenosťami. Prednášky lektorov, ktoré odzneli na seminári, sú uverejnené v zborníku pod názvom Kríza čítania, je čítanie v kríze? Veríme, že problematika čítania, ktorá sa na tomto seminári rozoberala z rozličných hľadísk, nebude ľahostajná knižniciam, školám, rodičom a ostatným zainteresovaným, ktorých sa táto téma týka.
Touto cestou sa chceme poďakovať FONDU NA PODPORU UMENIA za poskytnutú dotáciu v grantovom systéme na uskutočnenie tohto seminára.
N.M.