ŽIVOT A DIELO ANDYHO WARHOLA

Rusínska obroda na Slovensku, Miestna organizácia vo Svidníku, Podduklianska knižnica vo Svidníku a Občianske združenie Pro Ruthenia uskutočnili v knižnici 28.3.2019 seminár pod názvom Život a dielo Andyho Warhola.

Lektormi podujatia boli Martin Cubjak, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Alexandra Keselicová a operný spevák Igor Kucer, rodák zo Svidníka. Andy Warhol sa narodil v Amerike rusínskym rodičom, ktorí pochádzali z obce Miková na severovýchodnom Slovensku, a v čase hospodárskej krízy sa vysťahovali za prácou a životom do USA. Seminár bol zameraný na život a tvorbu A. Warholu, ktorý bol významným americkým maliarom, filmovým tvorcom, a dôležitou osobnosťou v hnutí pop–art. Podujatie bolo spestrené premietnutím dokumentárneho filmu a ľudovými rusínskymi piesňami v modernom podaní, ktoré zaspieval Igor Kucer.