DOTÁCIE

Obnova interiéru Podduklianskej knižnice vo Svidníku

Dotácia z Fondu na podporu umenia

Nenadarmo sa knižnice zvyknú nazývať aj kráľovstvom kníh. Takéto vyznanie si právom zaslúži aj Podduklianska knižnica vo Svidníku, ktorá v meste a okrese Svidník i v celom podduklianskom regióne sa skoro 70 rokov podieľa svojimi knižnično-informačnými službami na výchovno-vzdelávacom procese detí, mládeže a dospelých, na vzdelávaní všetkých vekových kategórií čitateľov, používateľov knižnice a na stretávaní sa rozličných komunít.

Knižnica je aj zdrojom relaxácie a jej priestory tomu nasvedčujú. Veď tu sa koná „pomyselný“ dialóg kníh s čitateľmi a čitateľov s knihami. A tak ako sa človek odieva do rozličných moderných šiat či odevov, aj Podduklianska knižnica sa hlavne vďaka Fondu na podporu umenia odela do nového šatu a vynovila a zmodernizovala svoje priestory novými regálmi, staré, vyše 40 ročné, vymenila za nové, moderné a účelné. Dizajnovo obnovila výpožičný pult, regál na noviny a časopisy, šatníkovú stenu, odkladacie stolíky a stoličky, vytvorila oddychové zóny a to všetko na úseku beletrie a úseku náučnej literatúry. Nové regály predstavujú výrazný prvok knižnice, lebo v nich knihy majú svoje stále miesto, svoj stály domov. Slávnostné otvorenie zmodernizovaných priestorov knižnice sa uskutočnilo 9. marca 2022 za prítomnosti predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského. Na úvod si prítomní vypočuli báseň v podaní Katky Vygodovej, žiačky ZUŠ vo Svidníku. Všetkých prítomných privítal riaditeľ knižnice Kamil Beňko a pozdravil ich aj predseda PSK Milan Majerský, ktorý ocenil modernizáciu priestorov Podduklianskej knižnice.

Tomuto vzácnemu daru sa určite potešia najmä naši milí a vzácni čitatelia, ale aj všetci pracovníci knižnice. Veď tu sa denne stretávajú čitatelia s knihami ale aj s knihovníkmi, a často len tak, z úprimného srdca sa porozprávajú, posťažujú, podelia sa so svojimi radosťami a starosťami, navzájom si poradia, veď aj toto je cieľom knižnice – vzájomne sa ľudsky obohatiť. Nič lepšie si už knižnica nemôže priať. Všetky tieto vzácnosti dopĺňa moderná technika, bez ktorej by sme si činnosť knižnice v dnešnej ére explózie informácií ani nevedeli predstaviť.

Ďakujeme Fondu na podporu umenia, ktorý finančne podporil náš projekt pod názvom Obnova interiéru Podduklianskej knižnice vo Svidníku.