MASARYK VO FOTOGRAFII V PODDUKLIANSKEJ KNIŽNICI

28. októbra 2018 si Slovensko a Česko pripomenú 100. výročie vzniku Československej republiky, ktorá bola vyvrcholením dlhoročných snáh našich národov po vlastnej štátnosti. Prvá Československá republika umožnila dovtedy nebývalý rozvoj kultúry, umenia a vzdelanosti. Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte navrhovala Clevelandská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918.

Dohoda Slovákom zaručovala širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote. Prvým československým prezidentom v spoločnom štáte Čechov a Slovákov bol Tomáš Garrigue Masaryk, ktorého na svojom prvom zasadnutí 14.11.1918 zvolilo Národné zhromaždenie v Prahe za prezidenta. Snahou prezidenta bolo vybudovať československý štát ako demokratickú republiku podľa západoeurópskych vzorov. Presadzoval politickú a občiansku toleranciu. Združil okolo seba okruh intelektuálov, národohospodárov, bankárov, ľudí rôzneho politického presvedčenia a náboženského vierovyznania.  Osobná čestnosť a skromnosť, jeho vysoká postava, či typický obraz prezidenta sediaceho na koni, dali pečať dobe, v ktorej žil, ale aj republike, ktorú spoluvytvoril a najmä vďaka ktorej Slovensko ako krajina mohla existovať samostatne. Podduklianska knižnica vo Svidníku v máji 2018 slávnostne otvorí jedinečnú výstavu pod názvom T. G. Masaryk vo fotografii, ktorá je svojim obsahom výnimočná. Prezentuje osobnosť T. G. Masaryka, jeho rodinu a spoločensko-politické udalosti jeho života. Výstava bola už predstavená vo Varšave, Bratislave, Bruseli, Berlíne, Giessene a vo Viedni. Okrem panelov s dobovými fotografiami záujemcovia budú môcť vidieť Masarykov biely jazdecký oblek, vyrezávaný krížik  a keramickú kačičku z jeho pracovného stola a kópie jeho spisov. Túto výstavu Podduklianskej knižnici zapožičalo Múzeum T.G.M. Rakovník z Českej republiky. Z histórie sa tiež dozvedáme, že vznik ČSR s radosťou privítali aj obyvatelia Svidníka a jeho okolia. Svidníčania na počesť 10. výročia vzniku ČSR postavili vo Vyšnom Svidníku pamätník na vtedajšom trhovisku – pľaci. Slávnostne bol odhalený 28.10.1928 za veľkej účasti obyvateľov Svidníka. Zaspomínajme si touto výstavou na minulé časy, ktoré priniesli Čechom a Slovákom oslobodenie spod rakúsko-uhorskej monarchie a ukázali riešenie na vytvorenia spoločného štátu dvoch bratských národov.

Mgr. Kamil Beňko - riaditeľ Podduklianskej knižnice