Podduklianska knižnica vo Svidníku

8.mája 697/55, 089 01 Svidník,
kniznicask@podduklianskakniznica.sk

Tel:+421547882192  IČO: 37781154

Napísal: Admin
Kategória:

Poddukliansky knihovník č.1/2020

Ospravedlňujeme sa za výpadok tel. čísla +421547882192, výpadok je na strane TELEKOMU. V prípade potreby volajte na tel. číslo +421547882190 ĎAKUJEME.

Oznamujeme čitateľskej verejnosti, že Podduklianska knižnica vo Svidníku nebude od 11.03.2020 až do odvolania účtovať poplatky za oneskorené vrátenie kníh.

 

Napísal: Admin
Kategória:

ČO ROBIŤ, ABY SME BOLI VO FYZICKEJ A PSYCHICKEJ POHODE

Niektorí z nás majú už od narodenia vynikajúci dar, a to dobre fungujúcu imunitu. Vďaka tomu prežívajú chrípkové epidémie s úsmevom na tvári, jarná únava či zimná depresia im nič nehovorí. No v súčasnosti sú to len svetlé výnimky potvrdzujúce pravidlo, že čoraz viac z nás má problémy udržať si imunitu v plnej sile. Baktérie a vírusy na nás striehnu na každom kroku a ak vaše imunitné štíty nie sú zapnuté na 100 percent, ľahko sa stane, že im podľahnete.

Prvú líniu pri obrane organizmu tvorí prirodzená imunita. Je nám daná geneticky a nazýva sa aj vrodená. Druhú obrannú líniu predstavuje získaná imunita. Formuje sa počas života na základe kontaktu s cudzorodými látkami (napríklad baktériami), ktoré neodstránila prvá línia. Príkladom, ktorým si prešiel každý z nás, sú ovčie kiahne, keď si telo vybuduje získanú imunitu, a teda protilátky až po tom, čo sa s ochorením stretlo.

VYMEŇTE STRES ZA SMIECH

S imunitou úzko súvisí aj psychická pohoda. Dôležité je naučiť sa, ako odbúravať každodenný stres. Ten má totiž negatívny vplyv na stav imunitného systému. Smiech je tá správna ingrediencia. Metódy sú pre každého individuálne, musíte len nájsť tú, ktorá vám pomôže vyčistiť si hlavu, odreagovať sa od pracovných či súkromných problémov a získať pozitívny pohľad na svet. Ideálne je skombinovať odbúranie stresu so športovou aktivitou, zabijete dve muchy jednou ranou.

Napísal: Admin
Kategória:

JUBILANTKA MÁRIA MAČOŠKOVÁ

Včera, 30. marca, sme si pripomenuli životné jubileum speváčky ľudových piesní Márie Mačoškovej. Narodila sa pred 80-timi rokmi v malej dedinke Potôčky pri Stropkove. Svoje detstvo prežila v rodnej dedine na Východe Slovenska.

 

 

Napísal: Admin
Kategória:

200. VÝROČIE NARODENIA ANDREJA SLÁDKOVIČA

30. marca si pripomíname 200. výročie narodenia známeho slovenského básnika, literárneho kritika, publicistu, prekladateľa a evanjelického farára Andreja Sládkoviča, vlastným menom Andrej Braxatoris,  autora básnickej skladby Marína a lyricko-epickej básne Detvan, ktoré sú považované za vrcholy jeho básnického diela.

 

Napísal: Admin
Kategória:

Milí naši malí čitatelia. 

Aby sme Vás troška pobavili a spríjemnili Vám tento čas, ktorý trávite v domácom prostredí, vytvorili sme pre Vás veselé záložky do kníh, ktoré si môžete vytlačiť, vyfarbiť a napokon využiť pri čítaní obľúbených kníh.
Napísal: Admin
Kategória:

VÁŽENÍ ČITATELIA A NÁVŠTEVNÍCI PODDUKLIANSKEJ KNIŽNICE VO SVIDNÍKU,

prihováram sa Vám na našom profile ako riaditeľ Podduklianskej knižnice vo Svidníku v dnešných hektických a pohnutých časoch, keď nielen náš okres, región, naše Slovensko, okolité štáty, ale celý svet sužuje zákerné infekčné ochorenie – koronavírus COVID-19. Všetci sa pozastavujeme nad tým TICHOM, ktoré nás zrazu obklopuje, možno pre nás, pre mnohých predstavuje akúsi novodobú apokalypsu, a núti nás pozastaviť sa, uvažovať, premýšľať, hodnotiť seba, svojich blízkych, spoločnosť. Do popredia sa dostávajú také človečenské vlastnosti, akými je charakter, ľudskosť, morálka, úcta, česť, spolupatričnosť.

Napísal: Admin
Kategória:

PRIPRAVUJEME KNIHY, KTORÉ SÚ UŽ V POLICIACH LEN PRE VÁS...:)

Aj Podduklianska knižnica je pre COVID-19 zatvorená, ale my stále pracujeme na nových tituloch. Je tu marec Mesiac knihy a preto Vám ponúkame ukážku nových kníh, ktoré na Vás v knižnici budú čakať. Hádam to bude čo najskôr ....

Napísal: Admin
Kategória:

Vážení používatelia Podduklianskej knižnice vo Svidníku na základe Príkazného listu predsedu PSK č.6 zo dňa 09.03.2020 týkajúceho sa opatrení prijatých predsedom PSK v súvislosti s mimoriadnou situáciou šírenia respiračného ochorenia COVID-19, rušíme všetky podujatia organizované knižnicou s okamžitou platnosťou od 11.03.2020 až do odvolania. Zároveň oznamujeme, že Podduklianska knižnica vo Svidníku je pre verejnosť ZATVORENÁ(vrátane bibliobusu). Otvorenie knižnice oznámime po ukončení preventívnych opatrení.

Ďakujeme za pochopenie
Podduklianska knižnica vo Svidníku