Napísal: Admin

AKO SI ZVÝŠIŤ IMUNITU SPRÁVNOU A ZDRAVOU ŽIVOTOSPRÁVOU

Čo sa stravy týka, zabudnite na pravidelný prísun rýchleho občerstvenia a nahraďte ho zeleninou alebo ovocím. Zamerajte sa najmä na kukuricu, sóju, repu, kapustu, strukoviny, cibuľu a cesnak, zeler, mrkvu, špenát, brokolicu, kaleráb a pod. Namiesto čipsov a večernej maškrtky si radšej nakrájajte mrkvu alebo uhorku. Jedným z faktorov jarnej únavy je nedostatok vitamínu D. Nachádza sa v potravinách ako vajcia, losos, no nič nenahradí pobyt na čerstvom vzduchu a dotyky slnečných lúčov, z ktorých ho premieňame najviac. Imunitu môžete podporiť aj rôznymi bylinkami, napríklad zázvorom, rakytníkom, echinaceou, alebo medvedím cesnakom, ktorý práve teraz rastie.

Liečivé účinky medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak je chutná, ale najmä zdravá a liečivá bylina, ktorá pomáha ľuďom od nepamäti pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. Prečítajte si viac o jeho liečivých účinkoch.


1.Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.

2.Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Cesnak má aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.

3.Medvedí alebo divoký cesnak sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.

4.To isté platí aj o bolestivých kŕčových žilách, ktoré trápia nejednu/ého z nás.

5.Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.

6.Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápal priedušiek.

7.Je tiež výborným posiľňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.

8.Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.

Medvedí cesnak dokážeme pripraviť na mnoho spôsobov, avšak najviac vitamínov a živín si v sebe zachová, ak si ho prichystáme iba tak „na studeno“.  Neznamená to ale, že ho nemôžeme použiť pri varení.

Sušenie medvedieho cesnaku nie je až tak zaujímavé, pretože si zachová veľmi málo výživných látok. Vhodnejšie je z neho pripraviť domáce pesto alebo si ho zamraziť.

Čerstvé listy medvedieho cesnaku

-          sú výbornou oblohou na chlebíčky, vhodné do šalátov, na prípravu polievok, prívarkov, omáčok, placiek, omeliet, halušiek, zapekaných a mäsových jedál

Pesto z medvedieho cesnaku

-          vydrží dlho, môžete ho používať po celý rok až do ďalšej sezóny, hodí  sa do nátierok, polievok, omáčok, zapekaných jedál

Skúsme si pripraviť zdravú polievku.

Krémová polievka z medvedieho cesnaku

Ingrediencie:

plátok masla

1 ks menšia cibuľa

5 ks zemiak strednej veľkosti

3 hrste medvedieho cesnaku

1 ks šľahačková smotana

na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, kurkuma, (vegeta)

Postup:

1. Medvedí cesnak si umyjeme, hrubšie stonky odrežeme, osušíme, nakrájame. Zemiaky si ošúpeme, umyjeme a nastrúhame (strúhadlo na jablká). Cibuľku si nakrájame nadrobno.

2.Cibuľku si speníme na masle, pridáme nastrúhané zemiaky a nakrájaný medvedí cesnak, prilejeme vodu po okraj, aby zakryla zeleninu. Ochutíme soľou, mletým čiernym korením, kurkumou (výborná na kĺby), prípadne vegetou. Pod pokrievkou dusíme cca 10 minút (do zmäknutia).

3. Polievku odstavíme a ponorným mixérom rozmixujeme. Prilejeme smotanu a prevaríme. Podľa potreby dochutíme, prípadne zriedime mliekom. Ak sa nám zdá príliš riedka, zahustíme troškou solamylu rozmiešaného vo vode.

4. Podávame s uvareným vajíčkom, slaninovým alebo salámovým  čipsom, opečeným chlebíkom, čerstvým pečivom. Dozdobíme nakrájaným medvedím cesnakom.

Ako uskladniť medvedí cesnak?

Ak chceme medvedí cesnak skonzumovať do niekoľkých dní, najlepšie je ho uskladniť v chladničke, v nádobe (miska, dóza), ktorú  prikryjeme vlhkou utierkou, aby listy nezvädli a zachovali si svoju čerstvosť.

A čo dodať na záver?

Urobte si prechádzku so svojou rodinou, nazbierajte si zázrak nabitý zdravím a pripravte si skvelé dobroty. Dobrú chuť!