PUTOVANIE PO ČÍNE

Keď sa povie Čína, v mysli sa mi vybaví najväčší štát východnej Ázie, šikmookí ľudia menšieho vzrastu, ryža, lacné textílie alebo technické vymoženosti. Čína vo mne vzbudzuje predstavu tajomnej zeme, príliš vzdialenej nášmu svetu. Aj keď sa už v dnešnej dobe veľa veci o Číne dozvedáme, či už z internetu alebo aj z kníh a časopisov, potešilo ma že sme v Podduklianskej knižnici vo Svidníku mohli 20.11.2019 privítať človeka,

ktorý osobne navštívil túto pre nás exotickú krajinu a vo svojej zaujímavej prednáške vo forme elektronickej prezentácie, predstavil študentom Strednej zdravotníckej školy milosrdného Samaritána vo Svidníku, ale aj obyvateľom mesta túto krajinu. Týmto človekom bol spisovateľ Prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc., ktorý patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Profesor Krno nám predstavil fascinujúcu krajinu, v ktorej každý cestovateľ nájde čo má rád, ľudskú a kultúrnu pestrosť, ktorú dopĺňajú prírodné extrémy, najvyššie pohoria sveta, púšte, náhorné planiny, stepi, moderné mestá ale aj romantické pohoria posiate chrámami, pagodami a kláštormi. Čína je aj domovom hodvábu, čaju, no najmä kolískou histórie, ktorá sa odvíjala za Veľkým čínskym múrom. Dnes je krajinou kontrastov, kde sa táto bohatá história prelína s modernou dobou. Vo svojej prednáške nám profesor Krno predstavil monzúnový Čínsky kantón Sečuán, ktorý na západe hraničí s Tibetom, a ktorý do vienka dostal krásnu, pestrú prírodu. Tiahne sa od nížin až po Himaláje. Všade cítiť nesmierny, dlhodobý a systematicky pripravovaný ekonomický rast, v ktorom Číňania zúročujú prastaré tradície a nové skúsenosti a poznatky. Predlžujú sa cesty, stavajú horské tunely a mestá. Autostrády lemujú palmy, a aj vo výškach nad štyritisíc metrov pribúdajú betónové magistrály a tunely. Obyvateľstvo sa koncentruje vo veľkomestských mrakodrapoch, vidiek ostáva pomerne redšie osídlený. Jeho prednáška nás zaviedla aj k pamiatkam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – k 71 metrov vysokému Budhovi v Lešane, na posvätné pohoria – budhistický Emejšan a taoistický Činčenšan. Svetozár Krno strávil väčšinu času v tibetskom autonómnom okruhu, ktorému sa stále na rozdiel od známej Tibetskej autonómnej oblasti vyhýbajú komerční turisti a ktorý si tým zachoval viac pôvodnej kultúry ako samotný Tibet. Život v úzkych údoliach a kláštoroch síce neúprosne poznačuje moderná doba, ale uchováva si to pôvodné, ktoré neustále priťahuje nekonvenčných cestovateľov. Zavítal aj do pohoria Ta-süe-šan, a pod najvýchodnejšou sedemtisícovkou, končiarom Miňa Konga (7 556 m), kráčal dva týždne celkom sám. V najľudnatejšej krajine sveta stretol iba piatich pastierov, niekoľkých yakov, diviakov, jazvecov ale aj niekoľko orlov. Dozvedeli sme sa aj, že v dedinkách okolo mesta Danba stoja vysoké veže na strmých svahoch a hrebene nad kláštormi sú posiate nekonečnými pestrými vlajkami. Prednášateľ navštívil aj pohoria Štyroch dievčat a Jala Holy (severne od sečuánskeho strediska Tibeťanov Kanding). Na záver by som chcela napísať ešte niekoľko slov a tomto cestovateľovi. Svetozár Krno vedie Katedru politológie a euroázijských štúdií FF UKF v Nitre. Je spisovateľom literatúry faktu a vydavateľom cestopisnej literatúry. Svoje zážitky a postrehy z expedícií zachytil v esejistických cestopisných knihách a v množstve reportáží, v ktorých na základe vlastných zážitkov a veľkého množstva načítanej vedeckej a umeleckej literatúry hovorí nielen o svete vzdialenom, ale aj o tom našom. Ďakujeme profesorovi Krnovi za jeho pútavú a zaujímavú prednášku a želáme mu pevné zdravie, ešte veľa navštívených krajín, a k tomu vždy dostatok síl a hlavne vytrvalé nohy. Veríme, že s pánom profesorom sa budeme v knižnici stretávať častejšie a predstaví nám ďalšie krajiny sveta, ktoré navštívil alebo ešte navštívi.

Nadežda Mičáková, PK Svidník