SPISOVATELIA V ŠKOLSKÝCH LAVICIACH

V dňoch 1.3.2017 – 31.3.2017 je v priestoroch Podduklianskej knižnice sprístupnená putovná výstava Múzea školstva a pedagogiky pod názvom Spisovatelia v školských laviciach, z ktorej sa školy a návštevníci knižnice dozvedia, ako spisovatelia rôznych generácií vnímali a prežívali dobu, v ktorej strávili svoje školské roky a ako táto doba ovplyvnila a určila ich ďalšie smerovanie v živote a ako čítanie a knihy formovali ich životnú cestu.

Výstava vznikla vďaka ochote spisovateľov T. Janovica, L. Balleka, E. Farkašovej, O. Feldekovej, J. Banáša, D. Kapitáňovej, D. Heviera, E. Borušovičovej, P. Rankova, M. Hvoreckého, P. Nagyovej – Džerengovej a G. Murína, ktorí sa podelili o svoje spomienky na školu – na obľúbených  i menej obľúbených učiteľov, predmety, známky, lásky, spolužiakov, rozhodovania kam po základnej či strednej, na smelé či nesmelé začiatky, než sa stali skutočnými majstrami slova. Výstavné panely boli spracované na základe rozhovorov s nimi. Výpovede dopĺňajú fotografie, vysvedčenia a iný autentický materiál, ktorý zo svojich osobných archívov dodali samotní spisovatelia.

N.M.